דע את זכויותיך – מהם הזכויות שלך כעובד?

כולנו הולכים לעבודה מדי בוקר. כעובדים יש לנו חובות רבות. זוהי החובה של כל עובד בכל מקום עבודה לנהוג באחריות ובצורה מכובדת. כעובדים אנחנו צריכים להודיע מראש אם אנחנו יוצאים לחופשה ואנחנו צריכים לבצע את התפקיד שלנו בצורה הטובה ביותר שאנחנו יכולים. כעובדים יש לנו גם זכויות. לכל עובד יש הרבה זכויות כאשר הזכות העיקרית היא לקבל את תשלום המשכורת שלנו בזמן. אי תשלום משכורת מהווה עבירה פלילית של הלנת שכר. זכויות נוספות שיש לנו כעובדים כוללות הפסקות בזמן העבודה וגם זכות לשבת ולא לעמוד (במידה והעבודה שלנו היא לא עבודה פיזית בקו ייצור במפעל, בשיפוצים או בחקלאות או כל עבודה אחרת שדורשת תנועה).

זכויות עובדים – זכות ליום אחד מנוחה, ועוד

אחת הזכויות הבסיסיות ביותר של כל עובד בכל עבודה היא יום מנוחה אחד בכל שבוע. רוב העובדים בישראל לא עובדים בימי שבת וזהו יום המנוחה שלהם. אם אנחנו כן עובדים בימי שבת אז אנחנו זכאים ביום זה על כל שעת עבודה לשכר של 150 אחוז.כך למשל אם השכר שלנו הוא 30 ₪ לשעה בימי השבוע הרגילים בימי שבת אנחנו נשתכר 45 ₪ לשעה. בנוסף לכך אם אנחנו עובדים בימי שבת אנחנו זכאים לקבל יום אחר במהלך השבוע כיום החופשי שלנו. שבוע העבודה בישראל הוא של 45 שעות(משרה מלאה), כל שעה שאנחנו עובדים יותר מכך אנחנו זכאים לקבל שכר על שעות נוספות.

זכויות עובדים – זכות לקבלת יחס הוגן ומכבד

זכות בסיסית נוספת שכל עובד זכאי לה היא קבלת יחס הוגן ומכבד מצד המנהלים בעבודה שלו ומצד העובדים האחרים. זכות זאת היא זכותו הבסיסית של כל אדם. כאשר אנחנו עובדים במשרד למשל אנחנו זכאים שידברו אלינו בשפה יפה והוגנת ולא בצורה מעליבה או פטרונית. קבלת יחס הוגן חשובה במיוחד, כי כאשר מתייחסים אלינו בצורה מזלזלת אנחנו מבצעים את התפקיד שלנו בצורה פחות טובה וגם הרגשות שלנו נפגעים. יש מקרים בהם יחס לא מכבד בעבודה יכול להיחשב כהטרדה ואפילו כעבירה פלילית